Μπράβο σε όλη την ομάδα.

26/07/2009
Δυο χρυσα στο Παγκοσμιο U23
Πιστά στο ραντεβού τους με την επιτυχία έμειναν τα ελληνικά κουπια σε ακόμη σπουδαία διοργάνωση.Δυο χρυσα μετάλλια,δυο τεταρτες θέσεις ,μια έκτη και μια δωδέκατη ηταν ο απολογισμος των Ελλήνων αθλητών στο Παγκόσμιο πρωτ. Κωπηλασίας για αθλητές κατω των 23 που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Ρατσιτσε της Τσεχίας. Στο ψηλότερο σκαλι του βάθρου ανέβηκαν οι χρυσές μεσογειονικες της Πεσκαρα Τριανταφυλλια Καλαμποκα και Χριστίνα Γιαζιτζιδου που τερμάτισαν πρώτες στον τελικο του διπλού σκιφ ελ βαρών. Παγκόσμιοι πρωταθλητές αναδείχθηκαν και οι Στέργιος Παπαχρηστος Γιώργος Τζιαλλαςστον τελικο της δικωπου ανευ. Μια ανασα απο το βάθρο έφτασαν τόσο το διπλο σκιφ με τους Τζανινη-Δουφλια οσο και το διπλο ελαφρυ με τους αδελφούς Λευτέρη και Γιώργο Κονσολα που τερμάτισαν 4οι στους δυο τελικούς. Στο σκιφ των κοριτσιών η Κωνσταντίνα Κουρκουμπα πάλεψε και πήρε την 6η θέση ενω στον μικρο τελικο του σκιφ ελ βαρών ο Αφεντουλης ηταν 6ος και 12ος στην τελική κατάταξη.