ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΟΦΝΣ

ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΟΦΝΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

26/07/2008
Χρυσή η δίκωπος στο Λίντζ

Ο Εθνικός ύμνος ακούστηκε σήμερα στο Λίντζ της Αυστρίας όπου διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων νεανίδων και ανδρών γυναικών μη Ολυμπιακών αγωνισμάτων προς τιμήν του Βασίλη Νταλαμάγκα και του Απόστολου Λαμπρίδη που κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της δικώπου άνευ πηδαλιούχου των εφήβων.
Οι δυο Έλληνες πρωταθλητές πήραν από το ξεκίνημα της κούρσας τα ηνία και τα κράτησαν ως το τέλος για να χριστούν πανάξια παγκόσμιοι πρωταθλητές για πρώτη φορά στην καριέρα τους.
Έτσι η Ελλάδα έκανε δυο βήματα παραπάνω από πέρυσι όπου στο αντίστοιχο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Πεκίνο είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο τετραπλό σκιφ των νεανίδων.
Φέτος η αντίστοιχη βάρκα με τις Κουτσορεβύθη -Χατζηιγνατιάδου -Κουρκούμπα –Τσίνζου δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο τερματίζοντας στην 5η θέση του τελικού μένοντας αρκετά πίσω από τα τρια πρώτα πληρώματα.
Ούτε όμως και η τετράκωπος άνευ των εφήβων με τους Κουκουβανη -Νασιοπουλο -Κουτσιάφτη –Σκλιβανίτη κατάφερε να πλησιάσει το βάθρο τερματίζοντας στην 6η θέση του τελικού.
Όσον αφορά στα τρια πληρώματα που δεν κατάφεραν να μπουν στην 12άδα των αγωνισμάτων τους το διπλό σκιφ των εφήβων με τους Καρνέση –Αγγελόπουλο πήρε την 1η θέση στον Γ΄τελικό και κατετάγη 13ο στη γενική το τετραπλό σκίφ με τους Κόνσολα -Παρακοιλια -Αφεντούλη - Τρέσσο ήταν 2ο στον αντίστοιχο τελικό και 14ο στη γενική και τέλος , ο Παναγιώτης Μαγδάνης στο σκιφ ήταν 5ος κι αυτός στον Γ΄τελικό καταλαμβάνοντας την 17η θέση στη γενική

Αύριο τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος αγωνίζονται οι δυο βάρκες των ανδρών (μη Ολυμπιακών αγωνισμάτων) το σκίφ ελ βαρών με τον Ηλία Παππα και η δίκωπος άνευ ελ βαρών με τα αδέλφια Απόστολο και Νίκο Γκουντούλα